John Higgins: životopis, fakta ze života, fotografie

Obsah:

Anonim

Jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších zástupců kulečníku je John Higgins. Biografie hráče začala v malém městě Wisho, kde se narodil 18. května 1975. Skot získal mezinárodní licenci a v roce 1992 se stal profesionálním hráčem.

Spolu s dalším, neméně slavným Britem Ronnie O'Sullivanem, vstoupil do světové elity různých kulečníkových her - kulečník. První vítězství se stalo v roce 1994, když ve finále porazil Davea Harolda. Od té chvíle se jeho kariéra začala rychle rozvíjet.

Kariéra skotského „kouzelníka“

První dvě sezony v jeho kariéře strávil John skromně. Udělal si jméno na turnaji Grand Pri, kde senzačně získal první místo. Slavný hráč se tam nezastavil a již v příští sezóně vyhrál dva tituly British Open a International Open. Tyto úspěchy umožnily Skotovi obsadit 11. místo v žebříčku hráčů světového snookeru.

Image

V sezóně 1995–1996 John Higgins nadále předváděl vynikající hru. Sbírka jeho trofejí doplnila několik dalších titulů: German Open, International Open. Stal se čtvrtinovým finalistou světového turnaje a sebejistě se umístil na druhém řádku hodnocení.

Sezóna 1997/98 byla nejúspěšnější ve skotské kariéře. Higgins se stal finalistou 8 žebříčkových turnajů. Teď tam bylo jen mistrovství světa, kde nebyl slavný velkými úspěchy. Úspěšná kombinace okolností by mohla vést hráče k drahému snu. Za tímto účelem musel Stephen Hendry v prvním kole soutěže prohrát a John, aby získal touženou trofej. V důsledku toho se vypořádal s tímto úkolem a vzal první řádek v žebříčku.

Vysoký a rychlý pokles

V sezóně 1998/99 nebyl John Higgins schopen bránit svůj ligový titul. Hráč však zůstal v první řadě díky vítězství v několika hlavních soutěžích: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Příští sezóna nebyla o nic méně úspěšná v kariéře mistra. Na jednom z turnajů získal nejvíce bodů za hru. Poprvé bylo zaznamenáno maximum 147 bodů na Poháru národů a poté na soutěži Irish Masters. Higgins vyhrál několik dalších cen za trofeje na velšské Welsh Open a Grand Prix.

V sezóně 2000/01 začal John klesat. Zpočátku všechno šlo dobře a ve finále britského šampionátu porazil významného Marka Williamsa. V Grand Prix se však kvůli svatbě přestal účastnit. V soutěži Národního poháru prohrál s Ronnie O'Sullivanem a klesl na třetí místo ve světovém žebříčku.

Navzdory slabé úrovni hry v následujících dvou sezónách se John Higginsovi podařilo zůstat mezi prvními pěti nejlepšími snookerovými hráči.

Vysoká úroveň dovedností - první řada v žebříčku

V roce 2005/06 si Skot získal svou dobrou formu. Na turnaji Grand Prix vyhrál sesuvné vítězství nad svým věčným soupeřem Ronnie O'Sullivanem. Současně John nastavil několik záznamů: 4 set série a 494 bodů.

Image

Britský šampionát byl pro Higginse méně úspěšný. V osmém finále prohrál se svým soupeřem Kenem Dohertym, ale vyhrál turnaj Wembley. V soutěži Malta Cup se hráč dostane do finále, ale je poražen.

Na turnaji Welsh Open prohrává zkušený mistr v závěrečné etapě 1/8. Zápas China Open končí pro Skot konečnou porážkou od Mark Williams. V roce 2006 byl jedním z oblíbených na mistrovství světa. K obecnému překvapení mnoha odborníků však v prvním kole soutěže prohrál Mark Selby. I přes tuto skutečnost se snookerovému hráči John Higginsovi podařilo vrátit první řádek hodnocení.

Nestabilní hra, zklamání fanoušků

Fanoušci skotského „kouzelníka“ očekávali, že bude stejně úspěšný jako minulá sezóna. John je však nespokojil, ale jen zklamaný. Zúčastnil se soutěže Trophy v Severním Irsku, kde prohrál s čínským hráčem v závěrečné etapě 1/8. Poté se mu nepodařilo obhájit titul šampiona v soutěži Grand Prix.

Na britském šampionátu Higgins předvedl vyšší třídu a dosáhl fáze semifinále. Prohrál však s budoucím vítězem Peterem Ebdonem. Pak zkušený mistr začal upadat. V prvním kole soutěže Welsh Open a Malta Cup selhal. Na turnaji China Open se Skot dostal do čtvrtfinále, kde prohrál se svým soupeřem a blízkým spojencem Grahamem Dottem.

Image

Na prestižní soutěži v Sheffieldu nebyl John Higgins oblíbený. Přesto se mu před fanoušky rehabilitoval a získal další trofej.

Světová sláva je prvním velkým úspěchem

V roce 1998 se Skot zúčastnil mistrovství světa. Poprvé v kariéře dosáhl finále a vytrhl vítězství od mladého a slibného Marka Selbyho. Angličan se kvalifikoval a ukázal prvotřídní hru. Jeho soupeř však prokázal skutečnou dovednost a vůli zvítězit. V důsledku toho „čaroděj“ slavil úspěch.

Prvním držitelem titulu šampiona se stal v roce 1998, když mu bylo pouhých 23 let, před dvěma skvělými hráči v tomto ukazateli, Williamsem a O'Salivannou. Po 9 letech vyhrál druhou trofej mistrovství světa.

Image

V roce 2007 John Higgins, držitel čestného titulu „člen Řádu Britské říše“, v rozhovoru připustil, že tato událost se po narození dítěte stala jednou z nejdůležitějších v jeho životě.

Následující sezóna nebyla pro zkušeného hráče o nic méně úspěšná. Vyhrál soutěž Grand Prix a získal svůj třetí titul šampionátu. V žebříčku snookerových hráčů obsadil 4. místo ao rok později se stal jeho vůdcem.

Obvinění z podplácení

V dubnu 2010 se skotský hráč a jeho manažer zúčastnili obchodního jednání. Jeden vlivný podnikatel navrhl, aby Higgins a Mooney uspořádaly sérii snookerových soutěží na smluvním základě.

V té době se držitel světového titulu třikrát rozhodl souhlasit s lákavou nabídkou a uspořádáním smluvní hry. V důsledku toho musel John přiznat několik rámců. Celková částka úplatku byla asi 400 000 dolarů.

Po interním vyšetřování bylo Higginsovi zakázáno účastnit se snookerových soutěží. Zkušený Scot se přesto rozhodl obvinění vyvrátit s tím, že v celé své profesní kariéře nikdy úmyslně nevynechal.

Podle rozhodnutí nezávislého tribunálu byl hráč pokutován a zakázán po dobu šesti měsíců a jeho manažer byl na celý život pozastaven snookerem.

Návrat do hry

Vrátil se po pozastavení a vyhrál několik turnajů. Dva z nich jsou nejprestižnější: mistrovství Velké Británie a mistrovství světa. Skot nadále prokazoval vysokou úroveň snookeru. John Higgins, jehož biografie je přímým důkazem jeho talentu, „dokázal“ vyhrát také v ETPC-5. ETPC-6 pro něj nebyl tak úspěšný. Dosáhl finále, ale prohrál s budoucím mistrem Michaelem Holtem.

John držel britské mistrovství na vysoké úrovni a setkal se ve finále s Markem Williamsem. V průběhu setkání hráč připustil skóre 2: 7 a 5: 9. V obtížném zápase se však Higginsovi podařilo vyhrát. Tento titul byl třetím v jeho kariéře.

Image

Na únorovém turnaji Welsh Open dosáhl finále a získal další trofej, když porazil Stephena Maguire s celkovým skóre 9: 6. Následující měsíc, Skot také zvítězil v Hainan klasické soutěži.

Život mimo kulečník

I čtyřnásobný mistr světa John Higgins má právo na soukromí. V roce 2000 uzavřel oficiální manželství se svou milovanou přítelkyní Denise. V průběhu let měli tři děti: dívku Claudii, chlapce Olivera a Pierce. Kromě toho se vždy snaží navštěvovat fotbalové zápasy svého oblíbeného keltského týmu.

Image

V roce 2006, po ztrátě finále Malta Cupu, byl John kvůli těžké intoxikaci alkoholem vyřazen z letadla. Přesto se hráči v přípravě na další turnaj a světovou slávu v Crucible podařilo alkoholu opustit.

Higgins utrpěl v roce 2011 velkou tragédii. Jeho otec zemřel na rakovinu. Téměř vždy doprovázel svého syna na všechny světové turnaje.