celebrity

Alexander Gorelik: historie krasobruslení

Obsah:

Mnoho z fascinujících, zajímavých a úchvatných brýlí je mnohými považováno za krasobruslení. Krása piruet, magické klouzání na ledě, dvojité a trojité ovčí kůže, salchow, rittberger, axel a další skoky jsou obtížným koordinačním sportem.

V současné době bruslení, které ukazuje všech pět oblastí, nelze srovnávat s úkoly, které měli bruslaři vykonávat v 50. letech minulého století a účastnili se svých prvních mistrovství a olympiád. Prostě potřebovali kreslit určité postavy na ledě, udržovat rovnováhu a prokazovat krásnou polohu těla během pohybu. A samozřejmě žádné rychlosti.

Životopis Alexandra Gorelika

V roce 1955 přišel do sportovní školy v Sokolniki desetiletý chlapec, který se opravdu chtěl naučit bruslit. Byl to Sasha Gorelik. S trenérem Elenou Vasilyevou prošel základní školou držení skate. Pak tam bylo pár bruslení s partnerem Tatyana Sharanova. V roce 1962, na zimní Spartakiadu poprvé organizované v Sovětském svazu, obsadili kluci třetí čestné místo a získali bronzové medaile v párovém bruslení. Přinesli bronz z mezinárodního turnaje „Modré meče“, který se konal ve východním Německu.

V roce 1964 jim mistrovství v krasobruslení v Sovětském svazu přineslo stříbro. Téhož roku byl jejich debut na mistrovství Evropy a světa. Dvojice Alexander Gorelik - Tatyana Sharanova obsadila sedmé místo na mistrovstvích Evropy a patnáctá na mistrovstvích světa.

Rok byl neúčinný. Podle výsledků šampionátu se nedostali do prvních deseti nejlepších párů, než byli zklamaní, a to s největší pravděpodobností způsobilo rozpad párů.

Rozhodnutí Stanislav Zhuk

Další sportovní sezónu pro bruslaře Alexandra Gorelika se nemohl vůbec vyvinout, ale spadl do zorného pole Stanislava Zhuk, který byl v těchto letech slavný. V roce 1963 si toho bruslaře všiml. Jak později řekl Stanislav Zhuk, duet Sharanov - Gorelik vypadal skvěle na ledu, ale nelíbil se mu styl lyžování. Jelikož s ním sportovci necvičili, nikde nevyjádřil svůj názor. Současně se rozešla sportovní dvojice sestry Stanislava Zhuk, kterou trénoval téměř čtyři roky. Stalo se tak, že na podzim roku 1964 vytvořil Stanislav Zhuk nový duet a pozval Alexandra Gorelika, aby se stal partnerem jeho sestry Tatyany Zhuk.

Duet Beetle - Gorelik

Ve spolupráci s tímto párem byly dalekosáhlé plány se Stanislavem Zhukem. Opravdu chtěl ztělesnit vzrušení a rychlost v krasobruslení, saturovat program složitými prvky. A co je nejdůležitější, cítil, že se chlapi vypořádají s jejich úkoly. Musel jsem projít lapováním ve dvojicích, protože partneři dříve jezdili v jiné kompozici a požadavky na koučování byly odlišné. Dvojice rychle získala potřebné tempo a zvýšila úroveň jejich dovedností s každým tréninkem. Debutová představení v roce 1965 na mistrovství Evropy a světa jim přinesla bronzové medaile.

Sportovní pár začal dobře. Posílené školení a zavedení nových prvků v krátkém a bezplatném programu umožnilo Alexander Gorelik a Tatyana Zhuk již v roce 1966 dostávat bronzové medaile na mistrovství Evropy v Moskvě. Na světovém šampionátu v Davosu se skleníky Zhuk - Gorelik vyšplhaly do druhého stupně stupně vítězů, přičemž střílely a doslova následovaly paty slavné dvojice let Ludmila Belousová a Oleg Protopopov. Jeden soudní hlas rozhodl o rozdělení křesel na pódiu. Z devíti soudců je čtyři umístili na prvním místě a pět na druhém. Výsledek očekávaný trenérem přinesl dvě sezóny dvojic.

Olympijské hry 1968

Neočekávané zranění Tatiana Zhuk nedovolilo párům jít na led na mistrovství Evropy a světa v roce 1967. Ambiciózní cíl páru a trenéra - vítězství na olympijských hrách - je však neopustil a nechtěli se vzdát. V době olympijských her byl sportovní duet v dobré fyzické kondici a měl dobře připravený program.

Na olympijských hrách a na světovém poháru pár ukázal pozoruhodný výsledek - stříbrné medaile byly zásluhou jejich plného návratu po zotavení Tatiany po zranění. Ale stalo se, že pár přestal hrát v amatérských sportech. Tatyana Zhuk, vdaná za fotbalistu Shesternev, se rozhodla stát se matkou, a Alexander Gorelik byl opět smutný, opět zůstal bez partnera.