celebrity

Arthur Akhmatkhuzin (šerm): biografie, úspěchy a zajímavá fakta

Obsah:

Arthur Akhmatkhuzin je olympijským šampionem v šermu v soutěžích o týmové fólie v roce 2016. Zvláštní význam pro tuto medaili je skutečnost, že sportovec šel na své zápasy s umělým kyčelním kloubem, který před dvěma lety podstoupil řadu komplikovaných operací. Navíc, kvůli šermířovi, mnoho ocenění vyhrálo na světových šampionátech, Evropě a dalších významných turnajích.

První kroky

Arthur Kamilevich Akhmatkhuzin se narodil v Baškirii v roce 1988. Chlapci rodiče byli obyčejní lidé, žili ve vesnici Aktanyshbash v okrese Krasnokamsky. Budoucí šermířská hvězda Arthur Akhmatkhuzin podle tatarské národnosti.

Jednoduchý tatarský kluk se dostal do velkého sportu stejně jako mnoho jiných kluků.

V té době chodili školitelé do škol a ve svých sekcích přijímali studenty. V ten osudný den přišel šermířský trenér do třídy rodáka z Aktanyshbashu.

Arthura Akhmakhuzina ohromil pohled na sportovní zbraně, luxusní vybavení a spolu s dalšími lidmi se zapsal do skupiny svého prvního mentora Ramila Ismagiloviče Ayupova.

Byl autoritativní specialista, vážený trenér SSSR, který již vychoval mnoho titulů studentů. Arthur Akhmatkhuzin, ostrý, rychlý, s vynikající reakcí a vysokou inteligencí, která je nezbytná pro takový technicky složitý sport, jako je šerm, se rychle stal nejlepším studentem Ayupovovy skupiny.

Zahájení kariéry

Chlap z Aktanyshbashu úspěšně zvládl dovednosti šermíře ve Sportovní škole mládeže č. 23 města Ufa, dokud se v roce 2005 nedostal do národního týmu mládeže v zemi. Stále nebylo jasné, jaký význam bude mít oplocení v biografii Arthura Akhmatkhuzina. Tentokrát však již získal magisterský titul ve sportu a debutoval na mistrovství světa mládeže.

Trenér juniorského týmu v zemi byl Vadim Raulevich Ayupov, syn prvního trenéra chlapa. Arthur Akhmatkhuzin u juniorů však v šermu nedosáhl na osobní úrovni velkého úspěchu. Většinu cen tohoto období získal jako součást týmu. Všechno to začalo bronzem mistrovství světa juniorů v roce 2007, ve stejném roce získal ruský tým stříbro na mistrovství Evropy.

Kromě toho došlo k vítězství na národní úrovni, ocenění univerziád a spartakiád. Arthur Akhmatkhuzin získal svou první cenu za osobní šerm pouze v roce 2010 a stal se bronzovým medailérem Mistrovství Evropy mladých. Zdá se, že do této doby konečně dospěl jako atlet a začal pravidelně získávat ceny z různých hlavních mládežnických turnajů, včetně etap světového poháru, univerziády a národních turnajů.

Přechod na dospělou úroveň

Od roku 2010 získal Arthur Kamilevich Akhmatkhuzin právo mluvit za hlavní národní tým. V roce 2012 odešel spolu s týmem na svou první olympiádu v životě, ale kvůli zvláštnímu střídání týmových soutěží mezi šermery a rapíry působil Artur pouze v individuální soutěži, kde nedosáhl zvláštních výsledků.

Po několik let strávených na úrovni dospělých však chlap z Baškirie udělal určitý pokrok a stal se jedním z nejsilnějších násilníků na planetě. Skutečnost, že Artur trpěl nekrózou kyčelního kloubu od jeho narození a mluvil na hlavních soutěžích, překonal nemoc, si zasloužil zvláštní respekt.

V průběhu let se však věci staly vážnější, profesionální atlet vysoké úrovně začal jasně kulhat na jedné noze a v souboji nemohl ukázat svůj talent v celé škále. V roce 2013 se však Arthur Akhmatkhuzin dokázal kvalifikovat do finále mistrovství světa v šermu, kde prohrál s American Chemley-Watson Miles.

Operace a zotavení

Správce a sponzor ruského šermovacího týmu miliardář Alisher Usmanov, který se dozvěděl, že vicemistr světa trpí vrozenou nekrózou, mu poskytl vyšetření na nejlepších klinikách na světě. On byl konzultován lékaři v Itálii, Německo, ale operace byla rozhodnuta být uskutečněn ve speciální chirurgické nemocnici v New Yorku.

V roce 2013 byla provedena řada operací, na jejichž základě Arthur změnil kloub na jedné noze, umístil protézu ze slitiny titanu a provedl navrácení kloubu na druhé noze.

Po nejsložitějším chirurgickém zákroku chodil sportovec po dvou měsících berlích, poté pod vedením profesora Vladimíra Preobrazhenského absolvoval komplexní rehabilitační kurz v Rusku. O osm měsíců později, Arthur Akhmatkhuzin pokračoval v tréninku, začal se účastnit sparringu.

V roce 2015 šermíř pokračoval v soutěžích, vyhrál výběr na Mistrovství světa a Evropy. Na domácím mistrovství světa v Moskvě získal spolehlivý Artur v individuální soutěži bronzovou medaili, ke které v soutěži družstev přidal stříbro.

Rio 2016

Krátce před olympijskými hrami v roce 2016 vedl tým násilníků italský mentor Stefano Cerione. V tréninku sportovců dokázal kombinovat techniky dvou nejsilnějších šermířských škol - ruské a italské, díky nimž tým dosáhl významného pokroku.

Fólie mužů v hořkém boji dosáhla semifinále, kde se silní Američané stali soupeři. Americký tým, složený z mladých sportovců, již dosáhl mnoha vítězství a byl považován za jeden z favoritů turnaje, tato překážka však byla překonána po tvrdohlavých bitvách.

Ve finále ruský tým čekal na Francouze, vážně na vítězství. Během zápasu ruský tým pronásledoval silné protivníky a neustále zaostával.

Arthur Akhmatkhuzin neúspěšně zahájil sérii bojů, prohrál první kolo se skóre 1: 5. Dokázal však udržet maximální koncentraci a klid až do konce zápasu, kde byl rozhodnut osud olympijského zlata.

Před předposledním bojem, ve kterém měl Artur jít, Francouzi vedli 35:30 a zdálo se, že si zaručují vítězství. Jejich trenér pustil náhradníka Tony Elissa, čímž nahradil Jeremy Kado. Chladnokrevný Akhmatuzin to využil. Elissa toho dne poprvé vyšla na trať, necítila rytmus boje a nemohla chytit příležitost k útoku.

Při emocionálním vzestupu Arthur klidně jednal s ohromeným Francouzem a poskytl pohodlnou výhodu svému týmu během posledního souboje, když vyhrál minifot proti Elissě se skóre 10: 3. Alexejovi Cheremisinovi se podařilo tuto věc zvítězit a zajistit týmu olympijské vítězství.