celebrity

Rakouský jezdec závodních automobilů Gerhard Berger: životopis a sportovní kariéra

Obsah:

Gerhard Berger je známý rakouský závodník automobilů, který hraje v různých týmech ve Formule 1. Ve fázích soutěží byl opakovaně vítězem a výhercem ceny.

Gerhard Berger. Talentovaný debutant

Narodil se v srpnu 1959 v rakouském městě Wergl. Svou profesionální kariéru zahájil závody aut pod záštitou Alfa Romeo, kde ukázal velmi dobré výsledky.

Brzy se Gerhard Berger přestěhoval do prestižnější Formule 3, kde úspěšně bojoval se slavným italským Ivanem Capellim v boji o titul šampiona kontinentu. V roce 1984 byl Berger pozván do německého týmu Formule 1 - ATS. Ve svém debutovém závodě na své rodné rakouské trati ukázal Gerhard pouze dvanáctý výsledek.

Úspěšnější byl výkon na italské Grand Prix, který se konal na slavném okruhu v Monze. Gerhard Berger v soutěži s významnými a zkušenějšími piloty dokázal skončit na šestém místě. Bohužel kvůli jeho nezařazení do oficiální přihlášky na mistrovství rakouský závodník nezískal body za tento úspěch.

Autohavárie a první úspěchy

1985 začal pro mladého Gerharda Bergera, jehož fotografie je vidět v článku, je velmi neúspěšný. Dostal se k dopravní nehodě, v důsledku čehož si zlomil krční páteř. Přesto se rychle vzpamatoval a vrátil se do Formule 1, kde začal hrát o nový tým - Arrows.

Po čtyřech neúspěšných fázích, ve kterých se Rakušan nemohl dostat na cílovou čáru, začal vykazovat relativně dobré výsledky. A na posledních dvou Grand Prix (v Jižní Africe a Austrálii) se mu podařilo dostat do bodové zóny.

V roce 1986 byl Gerhard Berger řidičem závodních automobilů zastupujících italský tým Benetton. Po dojezdu do velkolepé zóny v Brazílii a Španělsku získal Rakušan poprvé na pódiu v San Marinu třetí místo a vyšel na pódium.

Ale nejlepší výsledky byly před námi. Na mexické Grand Prix Berger s důvěrou jednal s proslulým Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou a vyhrál poprvé ve fázi 1. Díky těmto výsledkům dostal pozvání promluvit k jedné z nejslavnějších společností - Ferrari.

Nová vítězství a úspěchy

Ve třech sezónách strávených ve Ferrari vyhrál Gerhard Berger čtyřikrát Grand Prix a sedmkrát se dostal do top tří. V sezóně 1988 získal 41 bodů a v celkovém hodnocení si získal rekordní třetí místo.

V příštím šampionátu však měl často problémy se strojem. Na pódiu v San Marinu v důsledku nehody zapálilo jeho auto a jen včas včas zachránci zachránili pilota před vážnými následky.

Po sérii neúspěchů v roce 1990 podepsal Gerhard Berger smlouvu s britskou stájí McLaren, ve které se spojil s legendárním Ayrtonem Sennou. Zůstal trochu ve stínu brazilských, rakouský závodník ukázal trvale vysoké výsledky, pravidelně zaznamenával body a vždy vstoupil do pěti nejlepších pilotů Formule 1.

V roce 1993 se Berger vrátil ke stáji „Ferrari“. Rok a půl Gerhard nemohl vyhrát a tuto sérii ukončil pouze na německé Grand Prix v roce 1994. Útulně zmeškal další vítězství na jedné ze zatáček pódia v Austrálii, kde Nigel Mansell úspěšně využil rakouskou chybu. Na konci sezóny Berger zopakoval svůj rekord a v celkovém pořadí obsadil třetí místo.

Návrat na Benetton a odchod do důchodu

Další. Po další sezóně ve Ferrari se Gerhard Berger rozhodl vrátit do Benettonu a hledat nová vítězství. Zde však pokračoval v pravidelných neúspěchech. V etapě v Německu, jen pár kol před cílovou čarou, jeho auto zapálilo a motor spálil.

V roce 1997, v jeho poslední sezóně Formule 1, rakouský řidič závodních aut zmeškal tři závody kvůli těžké sinusitidě, a pak se vrátil a získal skvělé vítězství na německé Grand Prix. Byl to poslední triumf nejen pro Bergera Gerharda, ale také pro Benettona.

Vzhledem k tomu, že mladí piloti měli vážnou konkurenci, rozhodl se na konci sezóny ukončit svou sportovní kariéru. Tak to udělal.