celebrity

Heikki Kovalainen: životopis, fotografie

Obsah:

Pokud jde o Finsko, existuje stereotyp, že lidé z této severní země jsou pomalí a neuspěchaní. Současně však malá skandinávská republika neustále dodává závodní a rychlé závodníky pro závody Formule 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - všichni tito proudoví Finové byli v hlavních rolích v nejsilnější závodní sérii na světě. Mezi jeho významnými krajany není tak patrný pilot Heikki Kovalainen, pilot týmu Renault, McLaren, Lotus-Caterham. Svou kariéru začal dobře, dokončil první sezónu v první desítce, ale pak byl bez sponzorství nucen spolupracovat s ne příliš solidním týmem a už nepatřil mezi nejsilnější.

Cesta k formuli 1

Téměř všichni nejsilnější řidiči závodních aut na světě začali svou sportovní kariéru v motokárách. Na malých otevřených autech mohou i děti zdokonalovat své řidičské dovednosti. Heikki Kovalainen se vydala touto cestou, jejíž raná léta prošla motokárovou dráhou. Ve věku deseti let se začal zabývat motoristickým sportem a dosáhl dobrého úspěchu. V roce 1999 se stal druhým v zemi a o rok později vyhrál mistrovství Skandinávie.

Také dosáhl světových pódií a stal se bronzovým medailérem planety.

Další fází v biografii Heikki Kovalainen byla účast v seriálu British Formula Renault. Ambiciózní nováček agresivně a odvážně pracoval na trati, aniž by byl zahanben konkurencí zkušenějších konkurentů. Ve své první sezoně Heikki vyhrál dva závody a skončil rok na čtvrtém místě.

Mladý Finn upoutal pozornost Renault a byl zařazen do sponzorského programu koncernu. Sezónu 2002 Heikki Kovalainen odstartoval již v závodech Formule 3. Tady byl také ve vedoucích rolích a pravidelně vyhrával ve fázích této závodní série.

Royal Series Debut

Mladý finský závodník brzy překonal úroveň menších závodních verzí a v roce 2005 byl pozván jako zkušební pilot do týmu Renault, aby vyzkoušel auta francouzského týmu. V průběhu roku 2006 Heikki Kovalainen věrně zabalil kruhy do strojů svého nového týmu a nakonec zlikvidoval 28 000 km.

V roce 2007 opustil francouzský „stáj“ jeho vůdce Fernando Alonso, který dal přednost jinému týmu, a vůdci Renault se rozhodli nasadit slibného Finna a přenést ho do hlavního týmu. Kovalainen strávil první fází Grand Prix docela nervózně, udělal několik chyb a dokončil závod na desátém místě. Již na druhém turnaji sezóny v Malajsii se mu však podařilo skončit na osmém místě a získat první body v žebříčku mistrovství.

Heikki Kovalainen, chladný a sebevědomý, strávil svou první sezónu velmi rovnoměrně. Mohl by se dokonce stát prvním jezdcem v historii Formule 1, který ve své debutové sezóně skončil ve všech fázích.

Ve fázi v Brazílii však jeho auto bylo vážně poškozeno strojem Schumacher a finský závodník ztratil závod. Nakonec zopakoval záznam Tiago Monteira, který přesně provedl v první sezóně 16 závodů.

Změna týmu

Fernando Alonso, který se připojil k McLarenu, nemohl najít společný jazyk s vedoucími a partnery nového týmu. V důsledku toho se rozhodl vrátit do Renault, se kterým měl příjemné vzpomínky na sezónu šampionů. Dva „stáje“ udělali jakýsi rošádu, v důsledku čehož se Alonso znovu setkal s francouzským týmem a Heikki Kovalainen se přestěhoval do McLarenu.

Rok 2008 byl v kariéře finského pilota nejúspěšnější. Bylo to v tom roce, kdy poprvé a naposledy v životě dokázal vyhrát jeviště řady Grand Prix, poté, co vyhrál v Maďarsku, několikrát dosáhl stupně vítězů.

Heikki Kovalainen odstartoval první závod sezóny v Austrálii, když se pohyboval na pátém místě. Již v další fázi v Malajsii se stal třetím a vyšel na pódium.

Maďarská Grand Prix byla hlavní událostí v kariéře sportovce. Trať v Budapešti byla vždy považována za jednu z nejzábavnějších ve formuli 1.

Je plná záhybů a dává malý prostor pro dlouhé vysokorychlostní trhnutí. Obratně manévroval v zatáčkách, Heikki Kovalainen obešel Felipe Massu, jehož motor selhal, a poprvé v kariéře vyhrál závod.

Během sezóny se Finové mohli opět vyšplhat na pódium, stát se druhým v Itálii a ukončili rok na sedmém místě.

Pokles výsledků

Rok 2009 byl časem týmu Brawn a McLaren se prakticky nezúčastnil šampionátu. Neúspěchy pronásledovaly piloty britského týmu z prvních fází. Podle výsledků prvních závodů ani Hamilton ani Heikki Kovalainen nebyli schopni vstoupit do top 10. Ten také odešel v první etapě po srážce v první etapě Velké ceny v Austrálii.

Na dalším závodě v Malajsii Heikki Kovalainen zapnul první kolo a mezi nimi skončil. Pak se jeho záležitosti trochu zlepšily, pravidelně bodoval body, ale nikdy nebyl schopen vyšplhat na pódium.

Vůdci týmu McLaren nebyli spokojeni s výkonem svého druhého pilota a využili odchodu šampiona Jensona Buttona z Brawn, který ho vyzval, aby nahradil finského jezdce.

Fotografie Heikki Kovalainen se stále objevovaly na stránkách sportovních publikací, ale jeho další kariéra byla v ohrožení. Jezdec neměl sponzorství od největších společností a nemohl spoléhat na spolupráci s předními „stájemi“ Formule 1.

Pokus o restart kariéry

V roce 2010 se do Formule 1 zapojily tři nové týmy. Tony Fernandez, majitel Lotusu, se rozhodl pozvat zkušené piloty k sobě a využil služeb Jarna Trulliho a Heikki Kovalainen. Schopnosti nově příchozího v královské sérii závodů byly mnohem skromnější než takové příšery, jako jsou Ferrari a Mercedes, a finský pilot jednoduše neměl technické schopnosti se svým novým vozem, aby mohl soutěžit s předními závodníky a podílet se na boji o mistrovství.

Za tři roky strávené v novém týmu Heikki Kovalainen nikdy nepřišel na pódium a nemohl ani dokončit alespoň jeden závod s body. Největším úspěchem v těchto letech pro něj bylo dvanácté místo na Grand Prix v Japonsku.

V roce 2013 se majitelé Lotus nespokojeni s výsledky svého týmu rozhodli změnit svou politiku a začali do svých řad přitahovat slavné a známé závodníky. Finn byl nějakou dobu ponechán bez práce, ale pak byl stále pozván na místo zkušebního pilota a začal prožívat nové schopnosti vysokorychlostních automobilů.