celebrity

Španělský tenista Carlos Moya: životopis, sportovní kariéra a osobní život

Obsah:

Carlos Moya, jehož životopis, sportovní kariéra a osobní život jsou popsány v tomto článku, je známý španělský tenista, vítěz mnoha turnajů, včetně Roland Garros. Najednou to byla první raketa světa. Nyní je součástí koučovacího týmu Rafaela Nadala.

Životopisná data

Carlos Moya se narodil v srpnu 1976 ve španělské Palma de Mallorca. Nejprve zvedl tenisovou raketu ve věku šesti let. Carlos tvrdě trénoval a brzy přinesl výsledky. Najednou byl považován za jednoho z nejlepších juniorů na světě.

Profesní kariéra

Ve věku 19 let poté, co vyhrálo několik „futures“ a „výzev“, debutoval Carlos Moya na turnajích ATP. Již ve druhé soutěži dosáhl čtvrtfinále. V listopadu 1995 se poprvé stal vítězem turnaje APR v Budapešti.

Následující rok se Moya poprvé zúčastnil Australian Open, kde nemohl překročit první kolo. Na soudech Rolanda Garrosa a US Open vyletěl ve druhém kole. V srpnu Carlos vyhrál domácí turnaj na Mallorce. Na konci sezóny obsadil 26. místo ve světovém žebříčku.

1997 byl pro Karla Moyu rokem povodí. Nejprve senzačně dosáhl finále Australian Open, kde prohrál s první raketou světa Pete Sampras. Vynikající úroveň tenisu Carlos Moya mu během sezóny pomohl získat pozvání k účasti na závěrečném turnaji roku, kde dosáhl semifinále.

Následující rok se štěstí původně španělskému tenistovi opravdu neusmívalo. Neúspěšně vystupoval na australských soudech. To se ale změnilo, když se turnaje začaly na Carlosově oblíbené půdě. Nejprve poprvé vyhrál turnaj ATP Masters v Monte Carlu a poté získal hlavní vítězství v kariéře - stal se vítězem French Open (Roland Garros). To byl jeho první a poslední titul v turnajích Grand Slam. Na konci sezóny se Moya stala pátou raketou světa.

I přes relativně slabý začátek sezóny v roce 1999 dosáhl Carlos Moya v březnu poté, co se dostal do finále na turnaji v Indian Wells, další úspěch: stal se prvním Španělem, kterému se podařilo stát první raketou světa. Bohužel, na vrcholu světového žebříčku, trval jen 13 dní.

Po několika nepříliš úspěšných sezónách se Carlos Moya znovu objevil v roce 2002. Nejprve dosáhl finále na turnaji v Monte Carlu a poté vyhrál v Cincinnati. Na finále světového turné se znovu dostal do semifinále. Vynikající výkon umožnil Španělovi vrátit se k Top 10 nejlepším tenistům na světě.

V roce 2004 Carlos Moya naposledy vyhrál turnaj série ATP Masters. V Římě ve finále snadno jednal s Davidem Nalbandianem. Po tomto triumfu byl největším úspěchem tenista turnajový semifinále v Hamburku.

V průběhu let se Carlos Moya ve světovém žebříčku stále prohluboval, ale tvrdohlavě se účastnil všech soutěží. Ale věk a stará zranění se cítili stále více. Stýskalo se mu téměř celý rok 2009 kvůli zdravotním problémům. Následující rok se k soudu vrátil a Carlos Moya nebyl schopen znovu získat svou dřívější podobu.

Zápas prvního kola turnaje v Madridu byl posledním v jeho kariéře pro legendu španělského tenisu. Chtěl hrát naposledy na své milované French Open, ale kvůli problémům s nohou byl nucen opustit velký sport.

Kariérní kouč

Po rozchodu s profesionálním tenisem se Carlos Moya konečně nerozloučil s tímto sportem. V roce 2013 se účastnil Davis Cupu jako kapitán španělského národního týmu. Tato rally však pro tým z Pyrenejského poloostrova selhala. Poprvé za dvě desetiletí Španělé letěli ze světové skupiny. Po tomto selhání opustil Carlos Moya místo týmu.

O tři roky později se španělský specialista stal mentorem kanadského tenisty Milos Raonic. Přes vynikající výsledky svého podřízeného, ​​který se na konci sezóny stal třetí raketou světa v singlu, Moya a Raonic přestali spolupracovat.

Ve stejném roce se Carlos připojil k koučovacímu týmu neméně slavného a titulovaného tenisového hráče - Španěla Rafaela Nadala.