celebrity

Skier Nortug Petter: životopis, úspěchy a zajímavá fakta

Obsah:

Nortug Petter je slavný norský lyžař. Má spoustu ocenění a rekordů. Stal se mistrem světa 13krát, dvakrát vyhrál olympijské hry. Na světových šampionátech se stal absolutním šampionem, který dokázal zvítězit ve všech šesti disciplínách. Poté, co se stal také dvojnásobným vítězem světového poháru, získal neoficiální titul krále lyží. Dvakrát uznáno jako nejlepší sportovec v Norsku. Oponenti ho znají pro jeho jedinečnou schopnost akcelerovat v cílové čáře a získat vítězství silným trhnutím. Obzvláště se mu to povede, když mluvíme o skate stylu.

Lyžařská biografie

Nortug Petter se narodil v roce 1986. Narodil se v norském městě Musvik v provincii Nur-Trendelag. Svou kariéru zahájil v profesionálním sportu účastí na kontinentálních soutěžích. Zejména dosáhl určitých úspěchů ve skandinávských závodech, sedmkrát se dostal na pódium. Nejúspěšnější pro něj byly pronásledovací závody a začíná na 15 kilometrů.

Na mistrovství světa debutoval v sezóně 2005/06 lyžař Nortug Petter. Debutoval ve sprintu v Drammen. Nortug Petter dosáhl 35. cíle. Současně se nadále účastnil skandinávských soutěží. Na konci sezóny bylo oficiálně oznámeno, že dostává místo v národním týmu.

Zároveň ve své první sezoně na Světovém poháru Nortug vyhrál první vítězství. 8. března 2006 skončil jako první ve skiatlonu ve švédském Falunu. Za zády nechal dva Němce - Tobiase Angerera a Axela Taykhmana.

V posledním závodě té sezóny skončil Northug Petter druhý. Ve stejné lyžařské sezóně zmeškal vítězství a v cíli prohrál s Švédem Matthiasem Fredrikssonem za méně než čtyři sekundy. V celkovém pořadí dokončil svou první sezónu na mistrovství světa na 15. místě.

Hvězda budoucnosti

Hvězda budoucnosti - přesně to říkalo Northug na začátku své sportovní kariéry mnoha novinářů a nezklamali se. Několik výrobců lyžařského vybavení s ním bojovalo najednou. Vítězství v této konfrontaci vyhrál Fisher. V té době byl Nortug ještě junior, ale přesto byl do jeho smlouvy zahrnut tarif. Dříve to pro mladého sportovce nikdy nebylo. Tarif byl vynásoben 5, pokud Nortug stáhne norský tým do světové elity do konce roku 2007.

V roce 2006 se zimní olympijské hry konaly v italském Turíně, ale Nortug se nedostal do národního týmu. Skandinávci získali 3 stříbrné a jednu bronzovou medaili. Takový výkon byl považován za selhání. Pak bylo mnoho, stejně jako Nortug sám, zmateno, proč nebyl převezen na olympiádu.

První velký úspěch mu přišel na mistrovství světa, které se konalo v roce 2007 v japonském Sapporu. Nortug získal štafetu. A o dva roky později získal v Českém Liberci první zlatou medaili mistrovství světa v jednotlivých závodech. Norský přišel jako první v pronásledování, měl 15 kilometrů klasickým stylem a pak stejné množství bruslení. Brilantní vítězství v tomto závodě bylo uznáno jako jedno z nejlepších umístění Pettera Northuga.

Královský rok

Rok 2010 byl pro Northug opravdu hvězdným rokem. Na konci sezóny se poprvé ve své kariéře stal vítězem světového poháru. Nortug přišel jako první na cílovou čáru jako první, dalších 6krát na druhé a jednou na třetí místo. Pouze českému Lukašovi Bauerovi, který se stal druhým v celkovém pořadí, se mu podařilo vynucovat vzhled boje. Ve skutečnosti však nebyl boj, protože výhoda Northugu byla 600 bodů.

Ve stejném roce se norské vítězství zúčastnilo olympijských her ve kanadském Vancouveru. Přestože se zpočátku všechno pokazilo. Ve vzdálenosti 15 kilometrů ve volném stylu Nortug dorazil na 41. místo a ve stíhacím závodě odešel ve skupině vůdců, dokud nepadl pozadu na posledním stoupání a obsadil pouze 11. místo.

Při hromadném startu na 50 km v cílové čáře se mu však podařilo o tři desetiny sekundy překonat německý Axel Taykhman, který získal první zlatou olympijskou medaili.

V štafetu Nortug uprchl v poslední fázi a odešel od čtvrtého místa. Dokázal předjet vůdce, ale Švéd Marcus Hölner se odtrhl od pronásledovatelů, takže Norové vyhráli stříbro.

Ve finálovém závodě sprintu Nortug bojoval se dvěma Rusy Nikitou Kryukovem a Alexandrem Panzhinským, prohrál s nimi a vyhrál bronz.

V závěrečném sprintu týmu Nortug vyhrál další olympijské zlato společně s Eysteinem Pettersenem. Pro norský tým se jednalo o triumfální olympiádu, ve které se umístili na prvním místě v celkovém hodnocení běžeckého lyžování.

Druhý světový pohár triumf

Na mistrovství světa 2010/11 Nortug prohrál vítězství nad švýcarským Dario Cologne, když obsadil druhé místo. V sezóně 2011/12 byl třetí, což umožnilo Colony vydělat dvojnásobek zlata. Teprve v sezóně 2012/13 získala planeta titul nejsilnějšího lyžaře.

V celkovém hodnocení předběhl švýcarský Dario Kolín nad Rýnem, který se tentokrát stal třetím, a Rus Alexander Legkov, který skončil na druhém místě. Jeho konečnou výhodou bylo téměř 200 bodů od nejbližšího pronásledovatele.

Druhý olympijský triumf

Druhé olympijské hry v jeho kariéře však byly neúspěšné. Pro začátečníky postrádal klasický styl 15 kilometrový závod. Pak skiatlon selhal a obsadil pouze 17. místo.

V závodě 50 kilometrů od hromadného startu se dostal na 18 pozic. Nortug byl nejblíže k olympijské medaili v štafetě. V poslední fázi znovu utekl. Tentokrát se mu však nepodařilo eliminovat nevyřízené položky, které vytvořili jeho krajané na začátku závodu. Nortug přinesl norskému týmu čtvrté místo, téměř 40 sekund za Francouzem Ivanem Buate.

V závodě sprintu ve sprintu se Nortug nečekaně prohrál v semifinále a v poslední den olympijských her, ve spojení s Olou Vigen Hattestad, se stal jen čtvrtým v mužském sprintu. V důsledku toho se mu nepodařilo vyhrát jednu medaili, ale to nezabránilo jeho týmu vyhrát celkový běžecký závod.