kultura

Olympijské medaile - vrchol kariéry každého sportovce

Olympijské medaile pro většinu sportovců s možnou výjimkou fotbalistů a profesionálních boxerů jsou nejvyšším uznáním jejich talentu, korunou jejich kariéry, což většina z nich usiluje o celý svůj život. Jejich designu a vzhledu byla vždy věnována zvýšená pozornost, mnoho z nich po dlouhou dobu zůstalo v paměti nejen sportovců, ale i běžných fanoušků.

Jak víte, olympijské medaile se objevily až s oživením těchto sportů na konci XIX. Století. V roce 1894, dva roky před hrami v Athénách, bylo učiněno zvláštní rozhodnutí udělit vítěze a výhercům ceny, přičemž zlato bylo na prvním místě, stříbro na druhém a bronz na třetím místě.

Podle rozhodnutí stejného kongresu měly být olympijské zlaté a stříbrné medaile vyrobeny ze stříbra 925. testu. Kromě toho měli být na rozdíl od cen za druhé místo pokryty 6 gramy čistého zlata. Sportovci, kteří obsadili třetí místo, měli obdržet medaili z vysoce kvalitního bronzu.

Prvními olympijskými medailemi navrženými Francouzem J. Chaplinem na jedné straně byl obraz Zeuse s bohyní vítězství Niki a na druhé straně starověká řecká Akropole s nápisem prohlašujícím, že jeho majitel byl výhercem cen olympijských her. V Aténách-1896 bylo vyhráno celkem čtyřicet tří sad medailí, hmotnost jedné medaile byla pouze čtyřicet sedm gramů.

Olympijské medaile, jejichž fotografie jsou zveřejňovány zhruba rok před začátkem her, obvykle přímo souvisí s tradicemi země, ve které se tyto soutěže konají. Neexistují žádné jednotné požadavky na jejich vzhled, hodně záleží na designérovi a organizátorovi. I jejich forma nebyla vždy kruh. Například v roce 1900 byly ceny udělovány ve formě malých obdélníků, na jejichž stranách byla vyobrazena Nika a stejná Akropole.

Až do roku 1960 byly olympijské medaile udělovány přímo do rukou, ale v Římě byly poprvé zavěšeny na bronzových řetězech. Od této chvíle se slavnostní vyznamenání stalo slavnostnějším a krásnějším a ceny na hrudi sportovců začaly vypadat působivěji. Po 38 letech se v medailích objevilo další oko, do kterého páska začala jít. Tato tradice pokračuje dodnes.

Mezi olympijské medaile patří kromě cen vítězi a výhercům i slavný řád P. de Coubertina. Je považováno za nejvyšší ocenění Mezinárodního olympijského výboru a je udělováno sportovcům a funkcionářům, kteří významně přispěli k rozvoji olympijského hnutí. Ve sportovní hierarchii je toto ocenění považováno za ještě prestižnější než zlatá medaile.

Olympijské medaile se udělují ve slavnostní atmosféře, zatímco národní hymna vítězné země bude jistě znít a její vlajka se zvedne. Osoba, která obdrží tuto cenu, zůstane navždy v análech vynikajícím sportovcem své generace, osobou, která se překonala.