celebrity

Javier Fernandez: kariéra a osobní život bruslaře

Obsah:

Javier Fernandez je výjimečný člověk a jedinečný člověk. Španělsko je pravděpodobně jednou z nejvíce nevhodných zemí pro krasobruslení. Ale právě zde se zrodil budoucí mistr světa a Evropy. Je to muž, který už své jméno zapsal nejen v historii krasobruslení, ale i ve sportu jako celku.

Dětství

Španělský bruslař Javier Fernandez přišel na stadion díky své starší sestře. Nejprve sledovala mezinárodní soutěže v televizi a později začala sama trénovat. Když ji Fernandez viděl na ledě, uvědomil si, že chce také krasobruslení. Pak byl budoucí šampión jen šest let. Říká, že ve Španělsku nebyli žádní soukromí trenéři, malí bruslaři byli zaměstnáni ve skupinách 20–30 lidí. Fernandez zdůrazňuje, že to nebylo tak drahé jako ve Spojených státech.

Začátek profesionální kariéry

Javier Fernandez je krasobruslař, kterého se toho hodně podařilo. V zemi, kde je méně než 20 kluziště a jsou oblíbené sporty jako fotbal a tenis, je velmi obtížné zapojit se do krasobruslení. Cesta k úspěchu pro sportovce byla dlouhá a trnitá. Na juniorské úrovni neměl dobré výsledky.

Fernandez je prvním Španělem, který na národní mistrovství provedl trojitý axel a čtyřotáčkový skok. V roce 2010 dokázal tyto soutěže vyhrát a získat lístek na olympijské hry ve Vancouveru. Tam obsadil pouze 14. místo, ale pro mladého sportovce to byl úspěch. Javier se stal prvním španělským bruslařem na olympijských hrách od roku 1956. O rok později dokázal Fernandez několikrát vystoupit na pódium na Grand Prix.

Mistrovství Evropy v kariéře španělského bruslaře

Javier Fernandez lze dnes nazvat nejlepším bruslařem v Evropě a jedním z nejsilnějších na světě. Na každé soutěži je zařazen mezi hlavní favority. Již na čtyřech evropských mistrovstvích v řadě se nerovná. Javier Fernandez zde vyhrává od roku 2013. Po triumfu na prvním evropském šampionátu v Chorvatsku řekl, že se necítí jako vítěz, protože jediné vítězství není velkým úspěchem. Bruslař dodal, že bude pokračovat v tvrdé práci. I tehdy Fernandez trénoval s kanadským trenérem Orserem Brianem, který vedl k vítězství na olympijských hrách ve Vancouveru, jihokorejského sportovce Kim Young A.

Na mistrovství Evropy v letech 2014 a 2015 byl Javier schopen zopakovat své úspěchy. V roce 2016 se španělský bruslař zúčastnil mistrovství v žebříčku hlavních favoritů. Vítězství v Bratislavě bylo působivé. Přes některé chyby v programu se mu podařilo získat 100 bodů za krátký program a 200 za libovolný. Tento úspěch umožnil Fernandezovi, aby se stal prvním bruslařem od roku 1972, kterému se podařilo vyhrát čtyři po sobě jdoucí mistrovství Evropy.

Olympijské hry v Soči

Poté, co vyhrál mistrovství Evropy v roce 2013 na olympijských hrách, přišel Fernandez jako jeden z uchazečů o medaile. Mohl by se stát třetím sportovcem ve španělské historii, kterému se podařilo vyšplhat na pódium na zimních olympijských hrách. Dříve v roce 1972 se Francisco Fernandez Okoa podařilo získat zlato v slalomu ao dvacet let později se jeho sestra Blanca v téže disciplíně umístila na třetím místě.

Javier Fernandez byl velmi blízko úspěchu. Po krátkém programu obsadil třetí místo. Ale kvůli chybám ve volném programu v důsledku toho španělský bruslař trochu prohrál s Denisem Ten a zaujal útočné čtvrté místo.

Mistrovství světa vítězů 2015

Na mistrovství světa v Šanghaji se Javieru Fernandezovi podařilo získat první vítězství. Jeho vystoupení bylo velmi charismatické. Ani olympijský vítěz Yuzuru Hanyu s ním nemohl vážně soutěžit. Javier Fernandez se stal vůbec prvním mistrem světa v tomto sportu ze Španělska. Po vítězství nemohl bruslař uvěřit, že se mu podařilo vyhrát. Řekl, že nevěděl, jestli by mohl tento úspěch zopakovat.

Jeho hlavní soupeř Japonec Yuzuru Hanyu, s nímž trénují ve stejném týmu, byl velmi potěšen úspěchem Fernandeze. Soutěžící soupeři jsou pouze na ledě, ale v životě jsou v dobrých podmínkách. Bylo opakovaně zdůrazňováno, že bruslaři věnují malou pozornost konkurentům, je důležitější, aby se soustředili na svůj vlastní program. Hlavním soupeřem jsou sami.

Tento úspěch umožnil Fernardesovi znovu napsat jeho jméno do historie španělského sportu. Nyní může být nazýván národním hrdinou své země.